ZARASTENÝ NECHT - JEHO OŠETRENIE A LIEČBA

Rozoznávame tri štádia zarastania nechtu:

1. Otlačenie – koža okolo zarasteného nechtu je začervenaná, v okolí nechtu je malý opuch, okolie nechtu je bolestivé, ale nie príliš.

2. Akútny zápal – koža okolo zarasteného nechtu je veľmi začervenaná, okolo nechtu môžeme vidieť krvavý výtok alebo hnis, teraz je už bolesť bodavá a pulzujúca.

3. Chronický zápal – v okolí nechtu sa vytvára veľký opuch a tzv. divé mäso (granulózne tkanivo), bolesť je taká veľká, že postihnutá osoba tento prst pri chôdzi takmer nepoužíva

Čo je to "Nechtová spona" 


Aplikujeme dva druhy spon a to tzv. Ross-fraser spona a Golden spona.

Ross-fraser spona sa vyrába individuálne z dentálneho drôtu hrúbky 0,4mm alebo 0,5mm. spona je zachytená na oboch stranách nechtovej platničky (zarasteného nechtu) v strede (±) s omegou, ktorej úlohou je šponovať nechtovú platničku. spona je cca na 4 posuny (tj 4 mesiace), následne stráca pružnosť a tak neplní už svoju úlohu. Pokiaľ je to nutné a treba ešte v liečbe pokračovať, vyrobí sa druhá nová spona (cena je upravená).

Golden špona - je pružná plochá špona, ktorá sa na zarastený necht aplikuje za pomoci lepidla na to určeného. Tento druh spony sa odporúča aplikovať ako prevencia na už vyliečený necht Ross-fraser šponou alebo pri ľahšom type zarastania nechtu z jednej strany.

Treťou, najmenej používanou možnosťou liečby zarasteného nechtu je Sulci-protector. Protektor v tvare trubičky sa aplikuje medzi nechtový val a nechtovú platničku. Za pomoci Sulci-protectoru je možné kraje chýbajúcej nechtovej platničky dotvarovať protetikou Unguisan

V prípade, že sa pacient rozhodne pre plastickú úpravu nechtovej platničky a nechtového valu, je nutné zvážiť možnosti a výber chirurga. Zle vykonaná plastika má za následok bočné vyrastenie paznechtu, ktorý nie je už možné odstrániť. (viď posledný obrázok)

  

Príloha: Foto príbeh liečby zarasteného nechtu spôsobeného zlým strihaním nechtu

     

IMG_0739.JPG IMG_1128.JPG IMG_1328.JPG IMG_1330.JPG wrastanie_1.jpg dwangnagel.jpg 201409242.JPG 201311221.JPG 201309241.JPG 20140512.jpg 20140709.jpg