KOŽNÁ MYKÓZA

Mykóza je kožná infekcia spôsobená mikroskopickými hubovitými mikroorganizmami a/ alebo baktériami. Týmto pôvodcom sa najlepšie darí vo vlhkom a teplom prostredí, ako sú uzatvorené topánky, spoločné šatne a sprchy vo fitnes, bazény, alebo sauny. Kožnou mykózou sa môžete nakaziť jednoducho, predovšetkým vtedy, ak sa budete v týchto priestoroch prechádzať naboso. Kožnú mykózou ale môžete dostať i po dotyku s človekom, ktorý mykózou trpí.

Kožné mykózy sú ochorenia časté, nepríjemné a vyskytujú sa i u ľudí s pravidelnou a dôkladnou hygienou.

Kožnou mykózou môže ochorieť každý z nás. Kožné plesne (mykózy) patria popri zubnom kaze medzi najčastejšie ľudské ochorenia. Podľa prieskumov postihujú tieto kožné problémy až 30 % dospelej populácie, pričom približne dve tretiny postihnutých ľudí sa neliečia vôbec alebo len čiastočne.

Mykózy môžu byť spôsobené rôznymi pôvodcami.

Mykózy sú väčšinou spôsobené dermatofytmi (z 90 %), čo sú hubovité mikroorganizmy vyskytujúce sa vo vrchných vrstvách pokožky. Faktom však je, že až u 1/3 kožných plesní na chorú pokožku nasadajú sekundárne ďalšie infekcie, a to väčšinou bakteriálneho pôvodu. Medzi ďalších pôvodcov teda patria baktérie a tiež kvasinky. Títo hubovití pôvodcovia a baktérie sa na našej koži vyskytujú bežne a nemusia spôsobovať žiadne problémy. Za určitých podmienok sa však začnú neprimerane rozmnožovať a koži škodiť. Pleseň kože sa môže objaviť kdekoľvek - v medziprstových priestoroch, na slabinách, v podpazuší i vo vlasatej časti hlavy. Jednou z najčastejších kožných plesní je pleseň nôh - chodidiel, ktorá takmer vždy začína medzi prstami.

Mykózy je nutné okamžite liečiť.

Pokiaľ sa pleseň nôh nelieči, šíri sa ďalej a po určitom období dochádza i k napadnutiu nechtov. Liečba mykózy na nechtoch je potom omnoho zložitejšia a dlhodobejšia. Vyplatí sa teda začať s liečbou ihneď, ako zbadáte jej príznaky.

 

Canespor krém

Canespor krém je účinné širokospektrálne antimykotikum s účinnou látkou bifonazol, ktorá bráni rozmnožovaniu mikroorganizmov a usmrcuje pôvodcov kožnej mykózy. Canespor krém je jemný, nemastný biely krém bez zápachu, ktorý sa jednoducho vstrebáva do postihnutej kože. Veľká výhoda prípravku Canespor krém je jeho aplikácia len 1x denne, a to tesne pred spaním počas obdobia 2–4 týždňov.

Kedy použiť Canespor krém:

  • Vhodný na liečbu kožnej mykózy nôh, obzvlášť medzi prstami.
  • Vhodný pre suchú a ošupujúcu sa kožu.
  • Vhodný na pokračovanie antimykotickej liečby po odstránení postihnutej časti nechtu.

Liečba krémom Canespor:

  • Natiera sa len 1x denne, pred spaním.
  • Na postihnutú plochu sa aplikuje tenká vrstva s malým presahom do zdravých častí kože.
  • Dĺžka liečby závisí na stupni postihnutia, ale obvyklá doba liečby je 2–4 týždne.